Küresel piyasalar Çin’in haricinde pozitif

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in yeni idaresiyle sert düşen Çin endeksleri dışında yeni haftaya pay senetleri piyasaları müspet başlıyor. Çin verisi ve Şi’nin şahinlerden oluşan idaresiyle Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 4’ten fazla düşüş yaşadı.

Onshore yuan yüzde 0,4 bedel kaybı yaşarken dolar/yuan 7,2552 ile Ocak 2008’den bu yana en yüksek düzeyine çıktı. Çin CSI 300 endeksi de yüzde 2 geriledi. Çin dışındaki Asya endekslerinde ölçülü hareketler var.

Japon Topix yüzde 0,4, Güney Kore Kospi ise yüzde 1 artıda.

Geçtiğimiz haftayı hazirandan beri en güzel performansla kapatan Wall Street endekslerinde ise vadeliler müspet açılışa işaret ediyor.

Sterlin ve yendeki yararların kısa soluklu olmasıyla Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde yüzde 0,4 yükseliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşüyor ve yüzde 4,18’e geriliyor. Petrol fiyatları sert hareketler sergilemezken spot altında sonlu kayıp görüldü.

YENDE MÜDAHALE GÜNDEMİ 

Japon yeni dolara karşı cuma günü olduğu üzere bugün de süratle kıymet kazanırken yeni bir müdahalenin de sinyalini vermiş oldu.

Dolar/yen kuru haftanın birinci gününde bir orta 145,56’ya kadar geriledi. Yüzde 1,3 paha kazanan yen Mart 2020’den bu yana en süratli yükselişi yaşadı lakin akabinde kur tekrar 149 düzeylerine geri döndü.

Cuma günkü harekete benzeri bir biçimde yenin bedel kazanması müdahale ihtimalini kuvvetlendirdi. Maliye Bakanı Shunichi Suzuki spekülatörlerle çabalarının süreceğini, çok kur hareketlerine tolerans göstermeyeceklerini söylese de bugünkü mümkün bir müdahaleyi teyit etmedi.

Financial Times’a nazaran Japon yetkililer geçtiğimiz hafta para ünitesini savunmak için 30 milyar dolar harcadı. Kurdan sorumlu en üst seviye yetkili, Masato Kanda da “Müdahale olup olmadığı istikametinde yorum yapmayacağım” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir