Nusret yine eleştirilerin hedefinde: “Aşırı saygısız”

Dünya Kupası’na yetkisi olmadan alana girerek Messi ve kupa ile fotoğraf çekinmeye çalışırkenki imajlarıyla isminden kelam ettiren Nusret, bu sefer da ünlü restoran zincirinin berbat hizmetiyle gündemde.

Bir TikTok kullanıcısının Nusret’in restoranıyla ilgili paylaşımları gündeme bomba üzere düştü. Ehtisham Aziz isimli kullanıcı, Katar Doha’da, ailesiyle Nusret’in restoranına gitti. Salt Bae’nin masada kestiği biftek için 600 dolar (yaklaşık 11 bin lira) ödeyen Aziz, aldığı hizmetten ise hiç mutlu kalmadı. Nusret, hizmet verirken bir yandan da AirPod’ları aracılığıyla sohbet ettiği için eleştirildi.

Restoran konukları bu hareketinden ötürü Nusret’i çok saygısız olarak nitelerken yemek kalitesinin de düşük olduğunu söylediler.

Aziz, tecrübeye 10 üzerinden eksi 20 verdi ve şöyle dedi: “Masada bifteği kesmesi için bize 600 dolar ödetti. Masamızda AirPod’larından biriyle konuşuyordu, son derece saygısızca. Özetle tavsiye etmem. Para israfı ve son derece kaba işçi.”

Nusret, 2017’de bir et tabağının üzerine tuz serpiştirdiği imgelerle ünlendi. ABD, İngiltere, Yunanistan ve Dubai’de olmak üzere 22’den fazla restoran açtı.

Geçen hafta ise Dünya Kupası finalinden sonra alana çıkıp Lionel Messi ve ekip arkadaşlarıyla kutlama yaparken, hatta ikonik kupayı tutarken tüm dünyadan sert tenkitler aldı. FIFA artık, turnuva kurallarını çiğnemesine nasıl müsaade verildiğini araştırıyor.

YOKSULLUK İÇİNDE GEÇEN ÇOCUKLUK

Ağustos 1983’te doğan Nusret, ailenin beş çocuğundan biriydi. Babası Faik Gökçe madenci olarak çalışıyordu ve ailesini geçindirmek için konutundan aylarca uzakta olmak zorunda kalıyordu.

2019’da The Times’a konuşan Nusret, ailesinin ona öbür bir şey almaya gücü yetmediği için okula nasıl ayağına olmayan ayakkabılarla ve gömleklerle gittiğini anlatmıştı. Şimdilerin sansasyonel ismi, 12 yaşında ise okulu bıraktığını ve ailenin geçiminde babasına yardımcı olmak için kasap çırağı olarak çalışmaya başladığını anlatıyor:

“Saat 6’da uyanırdım, 2 saat tren seyahatinden sonra 30 dakika da otobüsle giderdim. Sonra bütün gün ayakta ve çalışarak geçerdi. Müsaade günü ve tatil yok.”

2017’de NBC’ye konuşan Nusret, “14 yaşımdan beri bir kasapta günde 13 saatten fazla çalıştım. Her vakit bir restoran açmayı diledim” diyor.

20 yaşında askerliğini yaptıktan sonra bir bankayı kendisine 2.500 sterlin borç vermeye ikna etmeyi başaran Nusret, et sanayisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Arjantin’i ziyaret eder.

27 yaşında İstanbul’da birinci restoranını açar. Savlarına nazaran de birinci gün 4500 sterlin kazanır. Nusret, Türk iş insanı Ferit Şahenk’in yardımıyla Ankara, Dubai ve Doha’da şubeler açar. Lakin, her vakit bir gün Amerika’yı fethetmek ister. 2009’da birinci kere vize başvurusu olumlu sonuçlanana kadar üç sefer vize müracaatında bulunmuştur.

Restoran işinde isminden kelam ettiren Nusret’in hayatı, 2017’de bir gecede Instagram’da imza yemeği olan Osmanlı bifteği hazırlarken çekilmiş bir görüntüsünü paylaşmasıyla değişir. 17 milyondan fazla izlenmeye ulaşan görüntüde Nusret, “kobra” biçimindeki eliyle etin üzerine tuz serpiştirir. Ve tüm dünyada bir fenomen haline gelir.

Videonun muvaffakiyetinin akabinde Nusret, yıllar içinde Leonardo DiCaprio, David Beckham, Usher ve Kylian Mbappe üzere isimlerin ilgisini çeken meşhur altın kaplamalı bifteğini restoranlarında tanıttı.

MÜŞTERİLER MUTLU DEĞİL

Geçen yıl Nusret Londra’daki birinci restoranını açtı. Restoran, çevrimiçi ortamda makûs tenkitler almasına karşın birinci dört ayında 7 milyon sterlinlik satış yaptı.

Yemek yiyenler gösterişli et lokantasından pek etkilenmedi ve çok sayıda makûs yorum bıraktılar. 2021’in sonlarında TripAdvisor’da başkentteki 23.811 restoran ortasında 20.491. sırada yer aldı.

Yorum yapanlardan biri ünlü restoran için şunları yazıyor: “Parıltıya ve ihtişama aldanıp paranızı boşa harcamayın. Fecî yemek. Et hiç lezzetli değildi. 300 sterlinlik faturadan sonra 5 sterlinlik bir kebap yemeye karar verdim.”

Bir öbür müşteri de “İnsanlığa hakaret. Berbat yemek, berbat servis. Üç kişi için 1.800 sterlinden fazla ödedik. Kalitesiz, berbat kokulu bir etti; porsiyonlar da küçük. Bir daha asla” diye yazıyor.

ÖZEL HAYATI TAM BİR SIR

Nusret, internetteki büyük takipçi kitlesine karşın özel hayatı konusunda her vakit çok kapalı davranıyor.

Daha evvel bir bağlantıya ayıracak vakti olmadığını argüman eden ünlü isim, 2019’da The Times’a şunları söylemişti: “Çıkacağım kişi, vaktim olmadığı için üzülecek. Gece 3’e kadar çalışıyorum. Ben bayanları keyifli etmeyi severim, mutsuz etmeyi değil.”

Bununla birlikte, restoran işletmecisi, beş yıl evvel dokuz çocukla bir fotoğraf yayınladığında toplumsal medyada gündem olmuştu. Birtakım takipçileri çocukların hepsinin Nusret’e ilişkin olduğunu argüman etti. Bu söylentilerin alevlenmesinde Nusret’in fotoğrafı paylaşırken “Ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir erkek değildir” diye yazması da tesirli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir