Şi ve Zelenskiy telefonda görüştü: Çin, Ukrayna’ya özel temsilci gönderecek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptı. Şi, Rusya-Ukrayna savaşının beraberinde getirdiği krizin tahlili için tüm taraflar ile görüşmeler gerçekleştireceklerini duyurdu.

Reuters’ın Çin devlet kanalı CCTV’den aktardığına nazaran, Şi, Çin’in Ukrayna’ya özel temsilciler göndereceğini açıkladı. Buna nazaran, Çin, krizin tahlili için ‘barış görüşmelerini teşvik etmeye odaklanacak ve en kısa müddet içinde ateşkes için uğraş gösterecek.”

ZELENSKİY: ALAKALARIN İVME KAZANMASINI UMUYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de telefon görüşmesi ile ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Çin Devlet Başkanı Şi ile ‘uzun ve anlamlı’ bir telefon görüşmesi yaptıklarını aktaran Zelenskiy, bunun ‘Pekin ile bağlara ivme kazandırmasını umduğunu’ söyledi. Zelenskiy, “Devlet Başkanı Şi Cinping ile uzun ve manalı bir telefon görüşmesi yaptık. Bu görüşmenin ve Ukrayna’nın Çin’e büyükelçi atamasının ikili bağlarımızın gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağına inanıyorum” diye yazdı.

PRİGOJİN: UKRAYNA’NIN KARŞI SALDIRISI KAÇINILMAZ

Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin de Ukrayna’nın Rusya’ya karşı ilkbahar aylarında gerçekleştirmeye hazırlandığı askeri harekat hakkında açıklama yaptı. Çatışmaların son aylarda şiddetlendiği Bahmut’a ‘iyi hazırlıklı birimler’ gönderdiklerini aktaran Yevgeni Prigojin, Ukrayna’nın ‘kaçınılmaz’ bir karşı hücuma hazırlandığını söyledi.

Telegram kanalından sesli bir ileti yayınlayan Prigojin, Rusya’nın güvenlik kurumuna yönelik tenkitlerini de yineleyerek, Rusya’nın içinde devam eden bir ‘ihanet’ olduğunu ileri sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı’nın Wagner’e gereğince mühimmat göndermemekle suçlayan Prigojin, “Bugün, uygun eğitimli düşman üniteleri halihazırda Bahmut’a gönderiliyor… Ukraynalıların karşı saldırısı kaçınılmaz” tabirlerini kullandı.

Ukrayna’nın 2 Mayıs’tan sonra karşı taarruza geçmesini beklediğini kaydeden Prigojin, hava güzelleştiğinde ve yer sertleştiğinde kelam konusu saldırını başlayacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir